Digitální hodiny:
První co jsem chtěl byli hodiny v autě, ale samozřejmě ne místo otáčkoměru, nejvíc se mi líbilo řešení dig. hodin umístěných v otáčkoměru (Felicie a novější), ale nechtěl jsem nijak zasahovat do otáčkoměru. Měl jsem v autě klasické koupené hodiny do auta na baterky, které nejsou nijak podsvětlené a ve tmě nejsou vidět (to mě nejvíc štvalo). První jsem je umístil do palubní desky kde bylo i světlo, ale nebylo to ono. Začal jsem se shánět po originál Škoda Favorit digitálních hodinách, které se montovaly u vnitřního osvětlení, bohužel nešly sehnat. Časem jsem zjistil že byly montovány pouze do sérií Black Line a na vrakovišti nebyly. Samozřejmě jsem si pak vzpomněl na zlatý Oltcit Club, měl velmi dobré zeleně svítící hodiny právě na tom samém místě co Favorit, na vrakovišti jsem je sehnal za 100kč, po malé úpravě (hodiny v Oltcitu jsou trochu větší) jsem je narval (trochu silou) do Favoritu na prázdné místo, kde měly být hodiny ze Škodovky. Zapojil jsem to jednoduše. Hodiny z Oltcitu mají 4 dráty, první je samozřejmě zem, ten jsem zapojil na kostru, druhý je stálý přívod 12V, který udržuje hodiny v tzv. standby režim (hodiny běží, ale nesvítí), ten jsem zapojil na přívod k osvětlení interiéru, třetí se zapojuje k zapalování, po nastartování se hodiny rozsvítí, to jsem musel táhnou kabel z pojistkové skříně až na střechu (opruz, ale jde to) a poslední čtvrtý drát se zapojuje na světla, při zapnutí světel by se hodiny měli trochu z tlumit ať ve tmě tolik nesvítí, ale ten jsem nezapojoval. Tady je fotka.

Upozornění rozsvícených světel:
Měl jsem od minulého majitele klasický 12V bzučák co se prodával v obchodech jako upozornění rozsvícených světel, ale mě se to moc nelíbilo, bylo to moc jednoduché. Když byl napojen na motor a vy ho vypnete, tak začne pískat nebo ho napojíte na dveře a při otevření dveří znovu začne pískat. Hledal jsem na internetu nějaké zapojení co by mi vyhovovalo, ale pokud možno jednoduché. Našel jsem ho a co víc je to originál pro Favorit a funguje přesně podle mých představ. Jedná se o relé AKIN (německá zkratka), má tři kontakty a v sobě má bzučák na 12V, první vývod je zem a zapojuje se do dveřních spínači na vnitřní světlo, druhý kontakt se zapojuje na světla a třetí kontakt se zapojuje na zapalování a tím je daná funkce. Při zapnutém motoru a světlech si můžete otevírat dveře a stejně neupozorňuje, ale jak vypnete motor a máte rozsvícené světla, tak při otevření dveří začne okamžitě upozorňovat (pískat). Z čeho jsem měl největší radost byla ta že v pojistkové skříni pro něho bylo místo (nemuselo se nic nikam rvát), stačilo zapojit 4 drátky navíc a všechno funguje. Zde je PDF soubor ve kterém je popis zapojení.

Podsvícený autozapalovač:
V autě jsem měl na místě, kde bývá zapalovač vedle popelníku nějakou divnou úzkou zásuvku. Moc jsem tomu nevěnoval pozornost do doby než jsem si koupil autonabíječku pro mobilní telefon. Nabíječka samozřejmě měla širokou zásuvku, tak jsem se rozhodl starou úzkou zásuvku vyhodit a namontovat pěkný podsvětlený autozapalovač za 135kč. Přístup pro demontáž a montáž autozapalovače je naprosto úchylný a musel jsem vše montovat přes popelník, samozřejmě jsem musel rozebrat i palubní desku abych podsvícení napojil na osvětlení přístrojové desky. Podařilo se a teď to vypadá mnohem lépe než ta škaredá zásuvka.

Oprava přední a zadní brzdy:
Tak tady jsem si užil. Zřejmě je každému jasné, že mít poškozenou brzdu není žádná sranda, ať z jízdních nebo z bezpečnostních vlastností.

Začnu u zadní bubnové brzdy. Brzda začala zlobit tím způsobem, že při zmáčknutí brzdového pedálu se zadní kolo okamžitě zablokovalo, což mělo za následek kvílení pneumatiky, smrad spálené gumy a pohled kolemjdoucích jako by jste jeli ve městě 100km/h. Tato nepříjemnost jak se rychle objevila, tak se rychle ztratila ještě ten den, proto jsem to víc neřešil (což byla chyba). Při mých každodenních cestách 15 až 30km se zdálo, že vše běží jako hodinky. Po pár dnech jsem jel na Slovensko, po asi 70km se začal objevovat pískavý zvuk, auto však neztrácelo výkon, nijak nebrzdilo ani se nechovalo nervozně, pouze čím vyšší rychlost tím bylo pískání hlasitější. Zastavil jsem a rukou jsem zkoušel všechny kola zda se nějaké nezahřívá. A tady jsem narazil na problém, poklice na zadním kole byla roztavená a držela silou vůle, smrad to byl příšerný. Nechal jsem vychladnou a hned zpět domů na zvedák. Zadní brzdu jsem rozebral a zjistil, že váleček, který se roztahuje na obě strany a tlačí čelisti, byl celý zoxidovaný a nechal jednu čelist viset v zabrzděné poloze. Jedna čelist auto nezbrzdí, nezjistíte to tak snadno. Váleček jsem koupil nový a celý buben řádně pročistil včetně čelistí. Brzda je jako nová.

Přední brzda. Od opravy zadní brzdy jsem byl už několikrát na Slovensku. Při poslední cestě v minulém roce ze Slovenska, se objevil další problém. Auto během jízdy začalo rapidně ztrácet na výkonu, ale až v takovém smyslu, že na 5- rychlostní stupeň se nedalo jet, no v podstatě ani na 4-. Měl jsem v zato, že je problém v motoru, snad špatná svíčka, nebo rozdělovač. Tentokrát se totiž žádný zvuk neozýval. Byl jsem pár kilometrů od domova, proto jsem už nezastavoval a dojel před dům. Před dojížděním k domu (mírně z kopečka) mám ve zvyku vyhodit rychlost a pomalu dojet. Tak jsem učinil, vyhodil jsem rychlost a auto se na místě zastavilo, hned jsem zjistil, že problém není vůbec v motoru. Opět přišla na řadu zkouška ohmatání kol rukou zda-li nějaké nehřeje. Samozřejmě jsem se popálil o přední kolo. Hned jsem věděl, že je problém v čelisti brzdy. Auto šlo hned na zvedák, kolo se při sundávání ani nehnulo, naprosto zablokované. Sundal jsem čelist a zjistil, že je prachovka kolem válečku rozpraskaná a potrhaná, tak jako naprostý laik mne nenapadlo nic lepšího než to prostříkat WD40 a rozhýbat. Podařilo se. Na nějaký měsíc jsem měl pokoj, myslel jsem, že vše je už ok. Ale po nějakém tom měsíci byl problém zpátky. Auto opět nejelo, spotřeba šílená, víc jak 80km/h jsem z toho nedostal. Tentokrát auto šlo rovnou do servisu na výměnu brzdového těsnění, prachovek, brzdové kapaliny a pročištění. Mohu mluvit o štěstí, že jsem si nezničil brzdový kotouč, destičky nebo dokonce homo kinetický kloub. Teď jede auto skoro samo :-).

Autorádio + příslušenství:
Tak teď je načase do auta dostat trochu audia. Momentálně jsem měl autorádio na kazety a repráky v předních dveřích. Mé staré autorádio bohužel už dokončilo svou životní cestu neboť už není schopen vyladit žádnou stanici (zničený ladící kondenzátor). Co se týče přehrávání kazet je to bída, natahuje, autorevers už nefunguje a o přetáčení ani nemluvím. Reprobedny jsou jen ve předních dveří, což je celkem bída pro lidi co sedí vzadu, protože ti hudbu neslyší, a když, tak velice slabě. Došel jsem k názoru, že je třeba úplně vše překopat. První věc je samozřejmě nové autorádio na CD, MP3 a WMA, dále namontovat reprobedny i dozadu auta a vyměnit veškerou kabeláž týkající se audia. Staré kabely jsou již opotřebované a dolámané, to se pak projevuje jako prskání a chrčení v reprobednách. Tak že je třeba vyměnit kabely pro napájení autorádia, vyměnit kabely k reprákům za pořádné kabely co něco vydrží a vyhodit ty tenké kablíky a samozřejmě namontovat repráky do krytu kufru. No a nakonec ještě koupit a zapojit naše známé ISO konektory k autorádiu, zde je popis zapojení. Fotky mluví za vše: fotka 1, fotka 2, fotka 3, fotka 4, fotka 5.

Pneumatiky:
Je až neuvěřitelné co všechno závisí na pneumatikách. Po koupi auta jsem dostal letní pneumatiky s ještě dobrým vzorkem, myslím asi 5mm hloubka dezénu. I po dvou letech ještě vzorek nebyl k zahození, měl 3mm. Přesto jsem se chystal je po třech letech vyměnit. Auto lehce táhlo doprava, a při rychlosti 100km/h a výše se začalo třást řízení. Podotýkám, že kola byly vyvážené, řízení bylo seřízené. Bohužel jak osud chtěl, naše cesty s krycím názvem tankodrom se o mé pneumatiky postaraly samy fotka1, fotka2. Pneumatiky jsem vyměnil už rovnou všechny čtyři a naplnil plynem. Plynem je plním z toho důvodu, že plyn by se v parných létech neměl roztahovat a tím zvyšovat tlak v pneu a v zimě smršťovat a tím podhušťovat pneu. Po výměně všech pneumatik se řízení mnohem více zlepšilo, auto už samovolně nezatáčí. Ještě bych dodal malou informaci na závěr, kterou ale jistě všichni víte, víme. Kladu důraz na rezervní pneumatiku. I přesto, že tuto pneumatiku použijeme jednou za pár let (pokud dá bůh, snad nikdy), rozhodně její důležitost nepodceňujte. Jednou za rok zkontrolovat a dofoukat. Rezerva by měla být přehuštěná, pokud někdo plní kola na 2.0 , rezerva může být klidně i 2.5, upustit můžete vždy, nafoukat ne. Ona se samovolně vypouští a při další kontrole může být už podhuštěná. Tak samo i se zvedákem a klíčem ke kolům. Pokud je vše pořádku, výměna je za 10 min a můžete pokračovat v cestě. Pokud ne, můžete na onom místě v zimě a dešti klidně strávit i hodinu, dokud vám nějaká dobrá duše nepomůže. Což je velice nepříjemné.