Provozní náplně:

Náplň

Množství

Doba výměny

Olej + olejový filtr

4 litry oleje

1 rok (10000km*)

Převodovka

2.4 litry oleje

2 roky

Chladící kapalina

6 l chladící kapaliny

5 let

Brzdová kapalina

0.6l brzd. kapaliny

2 roky

Ostřikovače skla

3.5 l kapaliny

 

Benz. nádrž karb.

47 l olo. nebo bez.

 

Benz. nádrž BMM

42 l bezolovnatý

 

* udává výrobce motoru

Motorový olej: U Favoritu se používá minerální olej nebo polosynteticky. Přejít z minerálu na polosyntetický bych doporučil maximálně, tak po generálce motoru, kdy je motor zevnitř vyčištěn a odkarbonován. Polosynteticky olej vám částečně karbonové úsady vzniklé minerálním olejem rozpustí a vzniknou vůle mezi písty a válci, motor vám začne žrát olej. Také přecházení z jednoho výrobce oleje na druhého výrobce oleje není moc dobré, každý výrobce má složení oleje trochu odlišné. Nejlepší pro motor je, když se používá olej stanovený výrobcem a to po celou životnost motoru a hlavně dodržovat intervaly pro výměnu. Buď 1 rok nebo 10 000km pro minerál, ale to si stanoví výrobce oleje. Můj Favorit naštěstí nemá žádnou spotřebu oleje. Za celý rok jsem ujel něco přes 7000km a nemusel jsem dolít ani kapku, z toho důvodu chci nadále používat olej, který tam byl dáván celou dobu. Auto má najeto asi 200 000km. K vzhledem k tomu, že jediné co jsem věděl od původního majitele bylo, že používal minerální olej, ale jaký to samozřejmě neví. Motor byl pročištěn a začala se používat polosynteticky olej, používám už 3 roky a motor šlape jako hodinky. Dále bych chtěl vzpomenout na označení olejů a to označení API Sx/Cx, označení S jsou benzínové motory a označení C znamená Dieslové motory, x znamená výkonnostní třídu. Olej je přednostně vyroben pro první označení, což v tomto případě je dieselový motor a alternativní možnost použití je druhé označení, což je benzínový motor. Nakonec jsem ho do auta použil s tím, že bude v autě poloviční čas, což je půl roku nebo 5000km. Teď jsem s ním najel už 500km, motor se o dost ztišil, poznal jsem to hlavně na druhém stupni při 40km/h, před tím motor strašně řval. Zřejmě je tento olej hustější a má lepší mazací schopnosti než předešlý olej. Olej neuniká a motor se chová velmi dobře, tak jsem snad neudělal takovou radikální chybu.

Svíčky a vzduchový filtr: Svíčky používám Brisk D17YC a jsem s nimi spokojen. Mám jak jsem již napsal Favorit 135 s karburátorem 42KW. Rozhodně bych do karburátorových motorů nedoporučoval vícebodové svíčky. Není to ono, nezapomeňte, že palivo ve válci není karburátorem, tak dobře rozprášeno jako u vstřikovacích ventilů. Zapalování s karburátorem potřebuje jednu pořádnou jiskru. Jinak ještě co se týče montáže svíček bych chtěl upozornit, než namontujeme nové svíčky podívejte na všechny zda-li mají stejně vzdálené od sebe elektrody, mě se stalo, že na jedné ze svíček byla zahnutá packa až na elektrodu (zkrat), pak je třeba svíčku opravit. Do motoru se montuje, tak že RUKOU se svíčka šroubuje až na doraz, podotýkám, že musí jít lehce. Pak klíčem dotáhneme otočením o 90°. Neutahujeme více, došlo by při vysokých teplotách ke zničení závitu. Taky se mi stalo, že na jedné ze svíček byl sklepnutý závit. Kdyby jste jí montovali hned klíčem, svíčka by si vyřezala nový závit a pozdější výměna by byl velký problém. Nehledě na to, že klíčem by jste nemuseli usadit svíčku přesně do závitu. Co se týče vzduchového filtru tady toho moc nenapíšu, nezapomeňte, že jsou 2 typy: 1.) pro motor s karburátorem 2.) pro motor se vstřikováním. Výměnou filtru a svíček se mi auto začalo chovat mnohem klidněji ve vyšších otáčkách 3000 až 4000ot. Před výměnou se motor v těchto otáčkách velmi cukal a už neměl tah, teď motor poslušně táhne i v těchto otáčkách bez cuknutí. Proto bych rozhodně nepodceňoval výměnu těchto 2 věcí maximálně do 1 roku. Nehledě na spotřebu.

Svíčky:

Název výrobce

Favorit 135 43kW

Favorit 135 BMM 40kW

Favorit 136 46kW

Favorit 136x 50kW

Brisk

D17YC , DR17YS

DR17YC , DR17YS

D14YC

D15YC , DR15YS

Bosh

H8DC , F7DC

FR8DC

H6DC , F6DC

FR7DC

Champion

BN9Y, S9YC

RC12YC

BN6Y , BN7Y

RC9YCBenzinový filtr: Tady jsem narazil na menší problém. Moje auto má neřízený katalyzátor, to znamená, že benzínové čerpadlo už nemá u sebe filtr a ani benzínovou pumpu, aby se nepřechlastal motor a nespálený benzín nešel do katalyzátoru. Benzínový filtr je už umístěn u benzínové nádrže. Podotýkám že benzínový filtr u benzínové nádrže je jiný a shoduje se s filtrem do Felicie, vypadá jako plechový válec. Mění až po 3 letech, taky je o něco dražší, okolo 150kč. No problém byl v tom, že původní majitel filtr zrušil, sám se divím, že karburátor se ještě neucpal. Filtr jsem tedy připojil do motorového prostoru před benzínové čerpadlo.

VN kabely a rozdělovač: Rozdělovačem myslím pouze vršek s kontakty a palec, zbytkem se nebudu zabývat. Tyto části by se měli měnit po 3 letech nebo 50 000km. Rozdělovač se musí udržovat v suchu a čistotě. Minimálně jednou za rok vršek sundat prostříkat kontoxem a pořádně utřít a vyčistit včetně palce. Kabely jsou buď uhlíkové nebo měděné, já mám měděné už 3 roky a jsou super. Přesto je už budu měnit. Vše musí být v suchu. Při umývání motoru bych doporučoval rozdělovač překrýt sáčkem ať se do něho nedostane voda. Když to neuděláte, tak buď nenastartujete vůbec, nebo nastartujete, ale během jízdy vám prostě vypne motor, což je v rychlosti 100km/h velice nepříjemné i nebezpečné už z důvodu posilovače brzd (to se stalo mi), nebo nejlepší varianta, nestane se nic, dobře těsnící kabely a rozdělovač. Pak musíte buď počkat až voda vyschne nebo rozdělovač a kabely rozebrat a hadříkem vše pečlivě vysušit a vyčistit.

Benzínová soustava: Benzínové hadičky se před lety obalovaly zelenou textilií (proti mechanickému poškození), takové hadičky bych co nejrychleji vyměnil (bohužel rychle popraskaly) za dnešní celogumové s textilní výztuhou uvnitř. Samozřejmě by se hadičky měli měnit nejpozději co 5 let. Jsou vystavovány povětrnostním vlivům a samotnému benzínu. Benzínový filtr je u starších favoritů součásti čerpadla, tam bych doporučoval jednou za rok očistit nebo koupit nové. U novějších Favoritů je benzínový filtr buď u nádrže nebo před čerpadlem, tyto filtry se mění nejpozději co 3 roky. Benzínové čerpadlo a odlučovač bublinek není třeba nijak ošetřovat. Při poruše bych vyměnil za nové nebo slušné z vrakoviště.

Karburátor, ventily, rozdělovač: U téhle položky nemám co napsat, já osobně tyto 3 věci nedělám. Radši to odvezu ke známému do servisu, který tomu rozumí a má zkušenosti. Jenom bych chtěl poznamenat, že by se měli seřídit aspoň jednou za rok, udržíte tím spotřebu, hluk a opotřebení na přijatelné úrovni. Samozřejmě dobře seřízený motor má i vyšší pružnost, akceleraci, rychlost atd. oproti motoru neseřízenému, ale to už ví každý.