Popis mého auta

Pro představu popíši výbavu a typ mého auta. Jedná se o Škoda Favorit 135L vyrobený roku 1992. Motor má výkon podle TP 42kW, jestli byl pro policii upraven nevím (spíš ne, pouze v perfektním stavu oproti jiným favoritům). Je řízen mechanickým karburátorem Jikov 28-30, je zde namontován neřízený katalyzátor (je napsán i v TP), palivové čerpadlo Jikov SH (ruční pumpička a palivový filtr už není součásti čerpadla). Průměrná spotřeba je 7 litrů na 100km s tím, že nejezdím nijak extra ekonomicky – spíše městský provoz (na dálnicích 130km/h apod.). Do auta se plní každý rok polosyntetický motorový olej. Spotřeba oleje či jakékoliv jiné provozní kapaliny je takřka nulová a není třeba dolévat po celý rok (vydrží od výměny až k výměně).

V servisu byl motor ohodnocen jako velice dobrý na Favorit ve směru tichý, pružný, silný a výborná akcelerace, táhne výborně do těch 4000ot/min já osobně ho však táhnu max. 3500ot/min – samozřejmě v porovnání s jinými Favority. Maximální rychlost, kterou jsem s toho dostal po rovnice (ne z kopce) zhruba 140km/h, ale to už je na Favorit opravdu extrém. Brzdy byly ohodnoceny také jako velice citlivé a silné oproti jiným Favoritům. Bohužel jen ty plechy rezaví stejně jako u jiných Favoritů, 80% plechů už je nových, scházejí jenom dveře od řidiče a spolujezdce. Stojí to za to už jenom kvůli motoru. Počet najetých kilometrů jak jsem dříve napsal bohužel neznám, na přístrojích je přes 670 000km (což je asi blbost, nebo ne?), ale nijak mě to nezajímá, motoricky je to auto na tom líp jak některé novější. Výbava se shoduje s označením L, mám tedy: otáčkoměr, osvětlení kufru, zadní stěrač s ostřikovačem, obyčejné nedělená sedadla.

Po přečtení několika článku na internetu jsem začal ve Favoritu neustále něco zlepšovat. Výjimkou je tuning motoru. Jde mi hlavně o spolehlivost a spotřebu auta, po změně parametrů motoru se většinou začne víc zahřívat má větší spotřebu a může mít problémy se starty. Podle mého názoru je Škoda Favorit ideální auto na různé změny, předělávky, tuning. Zkuste se tak jednoduše vrtat v jakémkoliv jiném autě, většinou mají špatný přístup do palubní desky, špatně se shánějí součástky, které jsou navíc dražší a motor má většinou elektronicky řízený karburátor nebo vstřikování což vede k tomu, že potřebujete někoho kdo vám řídicí jednotku přeprogramuje (což není zadarmo, to v podstatě není nic :-)). Ještě poznámka o tunningu motoru, zjistil jsem, že se vyráběli písty pro obsah 1500ccm. Bohužel jsem to nikde nenašel tak ani nevím jak se změní spotřeba, výkon a pod.

Auto jsem kupoval v květnu roku 2003, po nákupu jsem ještě musel vyměnit olej + filtr, brzdovou kapalinu a bohužel i brzdový válec naštěstí není moc drahý cca 800kč z vrakoviště. V létě jsem musel nechat vyvařit oba zadní blatníky, byly v nejhorším stavu. To jsou věci se kterýma musí člověk počítat při nákupu ojetiny za malý peníz (ojetina za 150 000kč bude vypadat asi jinak :-)))). Nakonec mě čekala oprava elektriky v pátých dveřích a to z důvodů, že při výměně byly zalakovány i panty dveří a kostra se tedy do nich dostávala jen při určité (sedřené) poloze, proto jsem vzal kabel a natvrdo propojil kabelem kostru dveří s kostrou auta, nechtěl jsem kvůli tomu sundávat dveře a čistit panty, kabelem je to ještě lepší. Další oprava mě čekala na předním hlavním světle bylo zarosené a kondenzovala se tam voda, klasický problém. Naštěstí nic velkého jenom jsem světlo vymontoval, vytáhl jsem všechny žárovky, sklo jsem pomocí silikonu znovu za těsnil nechal přes noc vysušit a na druhý den jsem to dal do kupy, všechno funguje. Tohle bylo asi pro začátek :-).

Po nějakém čase ježdění se začal objevovat problém a to takový, že někdy při zahřátém motoru se po opětovném startování startér ani neotočil (muselo se do něho bouchnout), začalo to být čím dál častější a hlavně i při studeném motoru. Nejhorší je jak se vám to stane na celnici, opravdu to vypadá hloupě, když musíte před celníkem otevřít kapotu motoru a kopat do startéru, taky že si mě hned poslal bokem, chtěl vidět technický průkaz a prohlédl mi celé auto včetně batohu (to jsem nejel sám měl jsem plné auto a jeli jsme z dovolené). Problém byl jak jsem zjistil v uhlících, stačilo vyměnit a bylo po problému, naštěstí ve Favoritu je perfektní přístup k jakékoliv části motoru a všechno si uděláte doma před barákem. Musel jsem taky vyměnit klínový řemen, naštěstí jsem měl v kufru od bývalého majitele náhradní úplně nový, to je tak když se kašle na výměnu (já).

Dále jsem dokoupil nové potahy, molitanový potah na volant (perfektní věc v létě vás volant nepálí a v zimě nestudí, ruce se nepotí a perfektně se drží), koberečky a plastovou přihrádku k řadící páce.

Tak bohužel 22.12.2004 dva dny před vánocemi jsem v koloně aut zrušil předek mého auta :-(. Naštěstí se nikomu nic nestalo a schytalo to jen moje auto. Tak teď přišel čas hodit na auto konečně nové plechy: oba přední blatníky, přední kapotu, přední masku no v podstatě vše kromě plastového nárazníku. Auto bude skoro jako nové :-)). Fotky mého opraveného auta najdete v sekci "Galerie 2". Oprava nebude nejlevnější, ale bude stát za to.

Tak auto už je doma, plechy vskutku vypadají dobře, aby ne, dal jsem za ně hodně peněz. Za chvíli budu mít všechny plechy nové :-), už jenom dveře od spolujezdce. Musela se vyměnit přední kapota, přední maska, oba přední blatníky, obě přední světla. Zůstal pouze nárazník, byl dost pružný (plast). Naštěstí chladič motoru a vše co se týče motoru zůstalo nedotčeno. To je tak když už vám auto rezaví, stačí malý náraz a auto se vám rozsype.

Dále taky se chystám na „poslední“ opravu plechů. Ještě je třeba vyvařit lemy bočních dveří a vyměnit oba prahy a auto hodit do jednotné barvy laku a pak snad tradá a s plechy bude na chvíli pokoj.

Dneska 8.7.2005 vezu auto do karosárny, provede se poslední výměna karosérie (snad), měnit se budou prahy a lemy všech bočních dveří. Samozřejmě se auto už dá do jednotného laku. Fotky hned po servisu dodám na stránky. Tím to posledním krokem v podstatě bude celá karosérie nová, kromě dílů, které vyměnit nelze.

Hotovo, v sekci „Galerie 3“ najdete fotky s mým nově oplechovaným a nalakovaným autem. Zkuste porovnat s „Galerie 1“. Ještě jsem chtěl vylepšit ve svém autě pár věcí jako vyměnit výplň dveří ze škaredých koženkových (nebo co to je za hmotu) na nové tvarové čalounění Favorit '93 a novější, nebo vyměnit přístrojovou desku buď za také z roku '93 nebo rovnou z Felicie. Tak podobně startér, centrální zamykání nebo otevírání kufru z místa řidiče. Bohužel mé autíčko snědlo už tolik peněz, že na určitou dobu musím pozastavit jakékoliv vylepšování. Je třeba také investovat do jiných věcí.