Historie výroby Škoda Favorit a jejich varianty.

Škoda Favorit se vyráběl od roku 88 až do roku 94. Škoda Favorit je 5. dveřový fastback s motorem uloženým napříč vepředu a náhonem na přední kola. Design karosérie navrhla italská firma Stile Bartone. Motor měl obsah 1289ccm, vyráběl se z různými výkony od 40 kW až po 50 kW a s různou kompresí válců 781.135 (8.8:1) a 781.136 (9.7:1). Škoda Favorit se vyráběl s různou výbavou, nejběžnější bylo označení L (DeLuxe), pro náročnější bylo označení LS (DeLuxe Super). V průběhu roku 1992 se začalo objevovat označení Le a LSe, jedná se o označení vozu pro elektronický řízený karburátor a řízený katalyzátor. Ve stejné době se začaly vyrábět vozy s označení 135L Katalysator pro vývoz s neřízeným katalyzátorem. Začátkem roku 93 se změnilo označení na GLX (Grand DeLuxe) a LXi (DeLuxe injection). V roce 1993 se objevilo označení aut, která měla už definovanou výbavu, provedení Marathon, Solitare, Prima, Black Line, Blue Line, Silver Line, X Line apod., u Black Line by měla být nejvyšší výbava.

Co se týče prodejní ceny já osobně jsem ty ceny neviděl, na to jsem byl příliš mladý aby mě zajímaly takové věci. Já je zde uvádím jen orientačně, aby jste mohli porovnat rozvíjení cen českých aut a kvality. Proto mě za něj nekamenujte. Cena v roce 1989, se měla pohybovat okolo 90.000 kč, vezměte v potaz, že tohle auto kromě posilovače brzd v podstatě nic nemělo. Cena na konci roku 1994 se měla blížit k hranici 200.000 kč, ale to už asi záleželo na výbavě.

Podle vybavení jste si mohli připlatit za doplňky jako: otáčkoměr, přední mlhovky, dělená zadní sedadla, autozapalovač, autorádio (Blaunpunkt), osvětlení kufru, kontrolní relé bezpečnostních pásů (kontrolka na přístrojovém panelu), relé potkávacích světel (při zapnutých obrysových světlech a zapnutém motoru se automaticky rozsvítí potkávací světla na 1/6 výkonu), zadní stěrač s ostřikovačem, cyklovač předních stěračů s pamětí, tažné zařízení, střešní okno, ostřikovače předních světel, chladič oleje, zámek na schránce u spolujezdce.

Nejnovější typy (r.93 až r.94) měly doplňky: digitální hodiny, centrální zamykání (Brano), elektrické stahování předních oken, otevírání kufru od řidiče, vyhřívání zpětných zrcátek. Dozvěděl jsem se na internetu, že dokonce výbavou byla klimatizace, ale tohle opravdu nevím i když jsem viděl fotku klimatizace uvnitř. Neviděl jsem ale klimatizační jednotku v motoru, tak nevím.

Já osobně dělím, podle roku výroby, Škoda Favorit na 3 etapy podle datu výroby. Nejčastěji je poznáme podle přední masky před chladičem.

První etapa je rok výroby 89 až do 7.91:
Výrobní typy:
v této době se vyráběl pouze Favorit s označením 136L nebo 136LS se základní výbavou a řízením směsi s karburátorem.
Elektroinstalace: Obrovský pokrok oproti starším vozům. Elektrické spotřebiče jsou už ovládány relé a jsou napojeny na více pojistek. Vše je úhledně zapojeno na tištěné desce u spolujezdce. Bylo také konečně vyřešeno podsvícení veškerých tlačítek a palubní desky. U starších vozu svítily pouze budíky, ale ve tmě najít např. vypínač zadních mlhových světel bylo pro nováčka nemožné. Avšak i tato nová elektroinstalace měla své mouchy např. špatně napájené kontakty v pojistkové skříni, oxidování kontaktů na pátých dveří atd.
Motor: bezkontaktní zapalování, přerušovaný signál je tvořen elektronicky pomocí výkonného tranzistoru na výstupu, konečně trochu elektroniky a žádné kotvičky. Špatné těsnění motoru a převodovky (prosakoval olej). Nové řešení pístní skupiny, při slušném zacházení s motorem po celou jeho životnost nevykazoval téměř žádnou spotřebu oleje. Vyšší výkon, lepší využití pátého rychlostního stupně, auto už je konečně schopno zrychlovat i na pátý stupeň. K vzhledem k tomu, že motor je ve předu je lepší řešení chlazení i topení, vše reaguje mnohem rychleji.
Karosérie: Zpracování horší než u předešlých typů, dost rezivěla. Veškeré zpracování až příliš hranaté.

Přední maska r.v. 89:


Druhá etapa je rok výroby 8.91 až do začátku roku 93:
V této době do firmy Škoda Mladá Boleslav vstoupil investor Voklswagen. Tímto vstupem se dílenské zpracování aut Škoda Favorit zlepšilo. Došlo ke změně v motoru, přestaly se vyrábět motory 136 (46kW) a nahradily je 135 (43kW). Motor zůstal původní pouze se snížila komprese tím výkon a trochu se zvýšila spotřeba. Spotřeba byla ale pouze důsledek těchto úprav, rozhodně to nebylo s cílem zaplatit víc za benzín.
Výrobní typy:
1) - pro český a východní trh byly určeny motory s klasickým karburátorem Pierburg 2E3 nebo Jikov 28-30.
Pro vývoz na západ se dále vyráběly typy se sníženou emisí výfukových plynů, západní normy se zpřísnili.
2) - elektronicky řízený karburátor Pierburk 2 EE – Ecotronic s řízeným katalyzátorem
3) - klasický karburátor Jikov 28-30 s neřízeným katalyzátorem
Nová elektroinstalace: přepracovaná pojistková skříň (jiné uspořádání), změněn typ pojistek z válečkových na nožové, přibyly 2 pojistky na víc (rozdíly najdete v sekci elektroinstalace). Jinak vedená kabeláž z důvodu menšího namáháni a opotřebení, nový regulátor napětí PAL (od r. 89 až po konec r. 91 byl TESLA).
Motor: těsnění motoru a převodovky je mnohem lepší, nové palivové čerpadlo (filtr už není součástí palivového čerpadla a už není benzinová pumpička). Snížená komprese směsi ve válci.
Karosérie: dveře už měly výztuhy proti bočnímu nárazu, měly přípravu na nový typ tvarového čalounění. Přední maska se změnila. Bohužel rezivění karosérie zůstalo. Změněna zámku pátých dveří.

Přední maska r.v. 92:


Třetí etapa je rok výroby 93 až 94:
Výrobce
Škoda začal montovat jednobodové vstřikování BMM (Bosch MonoMotronic) s řízeným katalyzátorem.
Elektroinstalace zůstávala obdobná jako u roku výroby 92, změny jsou minimální. Podle mých informací už obsahovala zvukovou signalizací rozsvícených světel. Samozřejmě přibylo zapojení elektronické řídicí jednotky (a opět více drátků).
Výrobní typy: v této době se výrobce vrací i k typům motoru 136
1) – ze začátku roku 93 se ještě vyráběly motory 135 s karburátorem
2) – v druhém čtvrtletí 93 se naplno rozjíždí výroba s motorem 135 a vstřikováním BMM
2) – v druhé polovině roku 93 a dále v roku 94 se vyrábí motor s označením 136X s karburátorem (vyšší výkon, točivý moment)
Interiér: Dveře měly tvarové výplně, palubní deska měla černou barvu a také se změnil design volantu a ovládacích páček. Sedačky byly mnohem pohodlnější a tvrdší.
Přístrojový panel: Poslední série Favoritu dostaly nové typy s přidanými dvěma kontrolkami, jedná se o ABS a kontrolku sjetých brzdových destiček. Kontrolka brzdových destiček se ve Felícii nahradila za kontrolku Airbagu. Fotka přístrojového panelu zde.
Motor: zde byl vyměněn karburátor za jednobodové vstřikování BMM.

Přední maska r.v. 93: