Elektrické přístroje a jejich funkce

Elektronické tranzistorové zapalování (ETZ): Jedná se o zapalování s karburátorem. První zapalování u Škody, které je elektronické bezdotykové s výkonným tranzistorem na výstupu. Už žádné kotvičky a seřizování vůle se tady neprovádí. Obrovskou výhodou ETZ oproti mechanickému zapalování je: 1) neopalují se kontakty (kontakty nahrazeny tranzistorem); 2) po celý rozsah otáček má ETZ neustále stejně silnou jiskru na svíčce; 3) snížená šance nezapálení směsi ve válci (důležité pro katalyzátor). Podle toho je také upravena VN cívka a rozdělovač, proto nelze zaměnit se staršími typy. Rád bych doplnil, že napájení zapalování je napojeno hned se spínací skříňky a není jištěno žádnou pojistkou. Rozdělovač je s otáčivou a podtlakovou regulací předstihu.

Alternátor: Třífázový asynchronní generátor střídavého proudu. Skládá se z rotoru, statoru, devítidiodového můstku, regulátoru napětí a řemenice.
Na rotoru je budící vinutí na které se přivádí stejnosměrné napětí přes sběrné kroužky. Rotorové vinutí je napájeno přes regulátor napětí který neustále drží palubní napětí v určitých mezích, napětí nesmí klesnout ani narůst přes určitou mez která je nastavená v regulátoru napětí. Vinutí rotoru je navinuto na skříženém rotorovém jádře. Obě strany jádra mají několik vystupujících ramen, které se navzájem střídají. Ve výsledku tvoří při rotaci rychle střídající se severní a jižní pól vytvořeného magnetického pole.
Na statoru je třífázové vinutí ve kterém se indukuje třífázové napětí.
Na bloku alternátoru je devíti diodový usměrňovací můstek. Usměrňovací můstek je rozdělen na dvě části: Hlavní a pomocný. Hlavní usměrňovač obsahuje 6 diod. Tyto diody jsou výkonové a za lisované do bloku alternátoru kvůli chlazení. Usměrňují napětí ze statoru a toto usměrněné napětí se dále rozvádí po vozidle. Pomocný usměrňovač má 3 diody s nízkým výkonem a mají za úkol pouze napájet napěťový regulátor.
Napěťový regulátor obsahuje elektroniku a uhlíky které dosedají na sběrné kroužky rotoru. Regulátor je před nastartováním motoru a roztočením rotoru nejdříve napájen přes kontrolku dobíjení, tím se částečně nabudí rotor a proto také kontrolka svítí. Při roztočení rotoru se naindukuje napětí ve statoru a přes pomocný usměrňovač začne plně napájet regulátor, napětí se na obou svorkách kontrolky vyrovná a kontrolka zhasne. Při plném napájení regulátoru již se plně budí rotor a alternátor je schopné dodávat do auta plné napětí a proud.

Výstupní napětí v rozmezí 14V a max 55A, zas o něco novější výkonnější a menší typ. Přesto když porovnáte tento alternátor ze Škody například s alternátorem z Renaultu z té doby (R19), je ten z Renaultu o 25% menší a lehčí. Regulátor napětí je umístěn přímo na alternátoru a za dobu výroby Škoda Favorit se vyměnily 3 druhy. Fotka těchto typů je v sekci elektroinstalace. Taky bych podotkl, že Favority od roku výroby 1992 mají řemenici menšího průměru, tím se docílil vysoký výkon už při volnoběžných otáčkách. Schéma zapojení devíti diodového alternátoru v alternator.jpg.

Ještě bych rád upozornil, jak jsem se doslechl někteří lidé by nastartovali auto a za běhu by odpojili baterii z auta, teď nemyslím startování přes kabely, když máte vybitou vlastní baterii. Myslím tím baterii patřící přímo do toho auta. Auto je schopno jezdit bez autobaterie to je pravda, autobaterie je pouze pro nastartování (u dobrého motoru, který nemá problémy s elektrikou). Nezapomínejte však, že za běhu alternátor je napojen na autobaterii, kterou dobijí a k tomu na alternátoru je buzen určitý proud a napětí. Při odpojení autobaterie se na alternátoru na několik ms uvolní obrovský proud, který je schopen prorazit usměrňovací diody které má v sobě zalisované. Několik ms trvá než se upraví budící proud v rotoru, který budí proud ve statoru (zjednodušeně řečeno). Oprava je pak drahá. Tohle upozornění se týká naprosto všech aut i moderních vyrobených v posledních letech.

Akumulátor: 12V 40Ah, 12V 44Ah, 12 55Ah, bezúdržbová baterie. Je třeba pouze jednou za rok zkontrolovat stav elektrolytu v baterii případně dolít destilovanou vodu pokud je elektrolytu méně (hladina je méně jak 5mm nad deskami). Baterii bych doporučoval 12V 44Ah, je to zlatý střed mezi vysokou kapacitou a rychlosti dobíjení, bavím se teď o Favoritu, samozřejmě novějším autům už to stačit asi nebude. Pokud jezdíte krátké trasy nebo jezdíte velice málo (jednou za cca 3 týdny) doporučil bych někdy jet delší trasu aspoň 30 km ať má autobaterie nějakou šanci se pořádně dobít. A pro ty co auto vytahují jen „víkendově“ hlavně ti co mají nové auta bych rád upozornil, že i ve vypnutém stavu si auto bere nějakou tu energii z baterie (alarm, řídící jednotka, imobilizér, autorádio, hodiny atd.), proto pokud nechcete startovat na kabely radši aspoň min. jednou za měsíc to auto pořádně projeďte.

Startér: 12V 0,8kW což je zhruba spotřeba kolem 66A (na prázdno), při roztáčení motoru teče až dvojnásobek proudu, mám takový dojem, že se jedná o proud, který teče ve svářečce. Mějte dobře očištěné a přitažené kontakty jak na baterce tak na startéru. Přechodové odpory které vznikají nedokonalostí spoje mohou zapříčinit zahřívání a tím pálení izolace a také úbytek výkonu na startéru (teče menší proud). Pokud se vám zdá, že se startér točí pomalu a baterka je nabitá nebo někdy startér naskočí a někdy ne je s velkou pravděpodobností, že je třeba vyměnit uhlíky (jsou tam 4 uhlíky). U Favoritu je možnost snadné záměny startéru z Felicie, mám takový dojem, že má výkon 1,1kW. Startér z Felicie je mnohem tišší, menší, lehčí a silnější, ale nutno ještě přidat reduktor.

Pojistková skříňka: Najdeme na ní pojistky, relé a nějaké patice pro připojení kabeláže, vše je napájeno na tištěném spoji. Konečně razantní změna elektrické soustavy v českém vozidle, když si vzpomenu jak to vypadá ještě ve Škodě 120. Elektroinstalace je jinak přehledná a i v amatérských podmínkách dobře opravitelná. Je třeba se zmínit, že jsou dvě verze: první je od začátku výroby zhruba do 6.1992 a druhá je od 7.1992 do konce výroby Favoritu. Teď bych zmínil společné věci pro oba druhy a to je kvalita výroby, není co dodat je naprosto strašná, po vytáhnutí pojistkové skříňky a obrácení na stranu tištěného spoje většinu z vás trefí infarkt, zkorodované, studené spoje apod. Rozdíly mezi těmito skříňkami je celkem podstatný, přibyly dvě další pojistky, změnil se typ pojistek z válečkových na nožové, relátka z hliníkového obalu se vyměnili za plastové. Teď si to trochu popíšeme: Pojistky jsou dva druhy a to 7.5A a 15A, rozhodně nezaměňujte pojistky, bylo by velice nepříjemné kdyby vám za jízdy začala hořet elektroinstalace. Popisovat k čemu je každá pojistka nebudu, protože se liší zapojení podle roku výroby Favoritu. Schéma zapojení najdete v sekci Elektroinstalace. Relátka slouží pro rychlé spínání a rozepínání kontaktu a aby došlo k nejmenšímu opotřebení kontaktu. Slouží ke spínání vyšších proudu a mají za úkol nahradit ruční vypínače, které by pod tímto proudem rychle odcházely. Relé máme osm, tedy patic pro relé. Samozřejmě se může stát, že tam nebudou osazeny všechny to záleží podle výbavy vozidla. První a nejdůležitější relé se spíná po otočení klíče do polohy jedna, relé sepne a pustí elektrický proud do celého auta, začnou fungovat stírače, blinkry, vyhřívání zadního okna, ventilátor topení i chlazení motoru popřípadě rádio, hodiny atd. Samozřejmě hlavně se otevře elektromagnetický ventil a vyhřívání sytiče. Dále máme relé potkávacích světel, dálkových světel, zadních mlhových světel, předních mlhových světel, vyhřívání zadního okna, cyklovač stírače a náhradní relé které lze přizpůsobit na jakékoliv zapojení. Náhradní relé se po roce '93 použil na upozornění rozsvícených světel, zkratka tohoto relé je AKIN (AKustische signaleINrichtung - akustické signální zařízení).

Karburátor: Jedná se o mechanickou přípravu směsi pro motor, ale i přesto potřebuje jistou pomoc elektrické energie, trochu si to teď popíšeme. Karburátor má u sebe pro svou správnou činnost 2 elektricky řízené součástky a to je elektromagnetický ventil volnoběhu a sytič (u toho je to jen částečně). Tak tedy elektromagnetický ventil volnoběhu asi znáte, prostě otočíte klíčkem, on se otevře a pustí benzín malou tryskou do motoru pro volnoběžné otáčky při zavřené hlavní klapce (nešlapete po plynu). Pokud je karburátor v pořádku a motor běží ve volnoběhu, tak při odpojení kablíku od ventilu se ventil uzavře a motor chcípne. Myslím, že není třeba dále rozepisovat funkci elektromagnetického ventilu. Je to z důvodu aby motor při vypnutém zapalování byl odříznut od paliva, jinak by mohlo dojít při přehřátém motoru ke samo zapálení směsi. Sytič, tady má elektrická energie pouze částečnou moc. Víme, že při studeném motoru se sytič zapne a obohacuje směs do motoru (u Favoritu přiškrtí přívod vzduchu a tím zvyšuje podíl benzínu ve směsi), při zahřívání se sytič postupně vypíná a otevírá ventil pro přívod vzduchu. Sytič se zahřívá dvěma způsoby. První je chladící kapalinou proudící přes nasávací potrubí a tím ohřívá celý karburátor i se sytičem. Druhý způsob je elektrickým proudem proudící kolem sytiče, který se přes odporový drátek zahřívá. První způsob je v pořádku, zahřívá li se chladící kapalina zahřívá se i celý motor, při určité teplotě se sytič vypíná a jeho funkce je zbytečná. U druhého způsobu vzniká problém, zkuste u vypnutého motoru otočit klíčkem do polohy jedna a nechat, tak tři minutky a pak zkusit nastartovat (myslím studený motor a teplota maximálně tak 15°C). Sytič bude elektrickým proudem zahřát a už bude částečně vypnut zatím co motor bude studený. Všichni samozřejmě víme co dělá studený motor bez sytiče, nejde nastartovat a když už naskočí neustále chcípá, skáče a vůbec neakceleruje.

Přístrojový panel: Opět máme dva druhy, první se vyráběl od začátku Favoritu do konce roku 1992 a druhý je od začátku roku 1993 do konce výroby Favoritu. Změna je v podstatě pouze vizuální, jinak rozmístění přístrojů a kontrolek zůstává stejné. Pokud by jste chtěli tyto dva přístroje zaměnit chci upozornit na to, že patice přívodních kabelů mají rozdílné. Zatímco starší Favority mají hranaté patice, tak nové Favority mají kulaté patice. Proto bude třeba i výměna patic. Pro ty co trochu neznají některé kontrolky popíši jejich funkci a způsob připojení. Ještě popíši barvy kontrolek: Červená znamená, že během jízdy by se neměli rozsvítit, pokud ano, je namístě ihned závadu odstranit. Oranžová má svítit po dobu nutnosti, pokud možno odstranit problém co nejdříve (po odmlžení zadních oken ihned vypnout vyhřívání okna, po skončení mlhy ihned vypnout zadní mlhovky, co nejdříve natankovat). Zelená (mimo blinkrů) může svítit po celou dobu jízdy. Modrá může svítit po celou dobu jízdy ALE, pokud není stanoveno jinak - což je nesvítit dálkovýma ve městě, na protijedoucí auta nebo když jedeme za nějakým autem apod. Teď popíši nejdůležitější kontrolky. Tak spodní řada zleva doprava (červené kontrolky): Panáček s pruhem přes sebe - bezpečnostní pásy, montuje se pouze na přání, krabička připojena na naviják pásu řidiče. Detekuje pás, zda-li je zapnutý nebo vypnutý a podle toho kontrolka svítí. Klapka s nápisem TEST - pouze motory s elektronicky řízeným karburátorem. V případě poruchy řízení karburátoru se má rozsvítit. Funguje také jako tester pro funkci systému Ecotronic. Trojúhelník - známe, je napojen na spínač výstražného trojúhelníku. Nelíbí se mi způsob jeho zneužívání. Má se zapnout pouze při poruše vozidla a to na dobu dokud neumístíte výstražný trojúhelník za vozidlo. Někteří lidi zaparkují na krajnici a místo aby daly blinkr na straně krajnice, tak zapnou výstražný trojúhelník. Kolečko s vykřičníkem - signalizuje nedostatek brzdící kapaliny, při startování se musí rozsvítit. Je napojen na plovák v nádržce pro brzdící kapalinu. Kolečko s P - signalizuje vytáhnutí ruční brzdy, je napojen na snímač pod pákou ruční brzdy (stejný jako snímač otevřených dveří). Olejnička - signalizuje nízký tlak v mazacím systému. Je napojena na tlakové čidlo v mazacím systému. Pokud je málo oleje je nízký i tlak a kontrolka svítí. Může se stát, že kontrolka svítí i při volnoběhu a oleje je dost, v tom případě je olej příliš řídký a nezpůsobuje při volnoběhu dostatečný tlak na čidlo. Musí se při startování rozsvítit. Baterka - signalizuje, že alternátor nedodává elektrický proud do vozidla. Tedy přesně řečeno momentálně všechno tahá baterka. Kontrolka je napojena na regulátor napětí na alternátoru. Při otočení klíčkem se musí rozsvítit a při nastartovaném motoru musí zhasnout.
Kontrolky na nové přístrojové desce (od roku 93): Kolečko a po stranách čárkované obloučky – indikuje stav opotřebení brzdových destiček. ABS – funkce ABS

Elektroinstalace obecně: Určitě jste si již všimly, že v elektroinstalaci jsou použity vodiče nejrůznějších barev, je vynechán pouze typ žlutozelený vodič, ten by ve vozidle neměl být. Dále světle modrá by měla být kostra. Všechny ostatní barvy jsou využity na zapojení spotřebičů, asi si dokážete představit jaký by byl zmatek, kdyby vše mělo pouze jednu barvu a to třeba červenou. Nesnažte se při analyzování barev hledat nějakou logiku proč zrovna výrobce dal takovou barvu k tomuhle, žádná logika v tom není. Výrobci šlo o to aby mezi sebou vodiče šly aspoň nějak odlišit při možné opravě apod. S elektroschématem se lze jinak v autě dost slušně vyznat.

Multifunkční ukazatelé:
Taky jsem se zajímal o palubní PC do Škoda Favorit, bylo by celkem super vědět momentální spotřebu a průměrnou spotřebu. Bohužel jsem nebyl schopen někde sehnat PC pro karburátorovou verzi Škoda Favorit. Popíšu dvě verze, které jsem našel, první je pro karburátorové verze a druhá je pro vstřikování (popisuji velice zjednodušeně):

Palubní PC pro karburátory: funkce tohoto systému je v podstatě měřit průtok benzínu, proto bych to nenazýval jako palubní počítač, ale spíš průtokoměr. Měří pouze momentální spotřebu. Jedná se o zařízení, které se skládá ze dvou částí: 1) elektronická; 2)mechanická. Začnu u mechanické částí, jedná se o mezičlen, který se zapojí do benzínové hadičky vedoucí ke karburátoru. Uvnitř je kroužek s lopatky přes který teče benzín, při otáčení kroužek přerušuje světlo které je na fotodiodě, tento přerušovaný signál jde do elektronické části (ta je už v kabině) ve kterém je čítač impulzů na který je napojeno několik LED diod, záleží na typu, ale většinou 5. Funkce je v tom, že čím rychleji benzín teče do karburátoru tím rychleji se kroužek s lopatky točí, tím víc impulzů z fotodiody do čítače a tím víc diod se rozsvítí. Většinou to bývá tak že první dioda se rozsvítí při průtoku 5l/h a pak každá další dioda znamená 0,5l/h. POZOR ukazuje kolik litrů proteče za hodinu ne kolik litrů spotřebuje na 100km to si musíte přepočítat sami – tj. když jedete 100km/h a svítí první dioda znamená to, že auto spotřebuje 5litrů na 100km, to by bylo pěkné ne? Ale když jedete 50km/h a svítí první dioda znamená to že spotřebuje 10litrů na 100km to už tak pěkné není.

Palubní PC pro vstřikování: (popisuji TC-6 Škoda Felicie) tyhle počítače už toho umí dost: momentální spotřeba, průměrná spotřeba za jízdu, průměrná spotřeba celkově, dojez kilometrů na benzín v nádrži, čas jízdy, teplota venku, případně i napětí v autě. Samozřejmě, že některé toho umí ještě víc. Skládají se opět z elektronické části (mikroprocesor, display, tlačítka atd.) a dále ze snímače rychlosti, snímač na vstřikovacím ventilu, snímač benzínové nádrže, snímač teploty. Snímač rychlosti se montuje ze zadní strany rychloměru vedle náhonu tachometru (snímá indukci v rychloměru), Snímač na vstřikovacím ventilu se napojuje na elektrický kabel, který vede z řídicí jednotky do vstřikovacího ventilu (podle toho získá informaci o množství vstříknutého benzínu). Snímač benzinové nádrže vlastně snímač žádný není, tady se připojí pouze jeden kablík k benzínovému plováku, který vede k benzínové ručičce. Podle těchto snímačů a údajů z nich je mikroprocesor schopen spočítat veškeré informace.